Standard Costs and Balanced Scorecard

The standard cost of product B manufactured by pharrell Company includes there units of direct materials at $5.00 per unit. During June 29,000 units of direct materials are purchased at a cost of $4.70 per unit, and 29,000 units of direct materials are used to produce 9,400 units of product B.

Solutions is absolutely free. If you need the solution, just contact us.

Our Offer Prices

Website Design & Development

Starter

$50/4 days
  • Responsive Web Design
  • Home Page Design
  • 5 Menu & Submenu
  • 5 Content Page Update
  • 1 Form
  • SEO Submission
  • Joomla/Wordpress
ORDER NOW

Loaded

$100/7 days
  • Responsive Web Design
  • Home Page Design
  • 15 Menu & Submenu
  • 15 Content Page Update
  • 2 Forms
  • SEO Submission
  • Joomla/Wordpress
ORDER NOW

Fully Loaded

$150/10 days
  • Responsive Web Design
  • Home Page Design
  • 25 Menu & Submenu
  • 25 Content Page Update
  • 4 Forms
  • SEO Submission
  • Joomla/Wordpress
ORDER NOW

Most Reading Solutions